KıbrısManşet

Sıla Usar İncirli: Ekonomide tedbirler alınmazsa sağlık alanında da aksaklıkların önüne geçilemeyecek

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sıla Usar İncirli Meclis’te yaptığı konuşmada, bu sürecin çok uzun sürdüğünü, tıbbın her gün geliştiğini ve güncel hizmet vermek için bir “orduya” ihtiyaç olduğunu vurguladı.

İlk görevin orduyu oluşturmak ve ardından da donatmak olduğunu söyleyen Usar, bu yasa çalışmasına kendisinin de 2015 yılında başladığını, aradan geçen 5 yılda çok sayıda doktor göçü yaşandığını hatırlattı.

Usar, bu tasarının yasallaşmasının bu kadar gecikmesi nedeniyle yaşanan kayıplara örnekler vererek, yasanın geçmesiyle de yapılması gerekenler olduğunu söyledi.

İlaç eksikliklerinin sayılamayacak kadar çok olduğunu, en basit ilaçların bile bulunamadığı bir dönemde sadece kadroların tamamlanmasının mucize yaratmayacağını belirten Usar, içinde bulunulan ekonomik krizde insanların ilaç bile alacak parası kalmadığını vurguladı.

Her ülkenin krizlerle mücadele edecek tedbirler bulması gerektiğini söyleyen Usar, ilaç temin edilen yerlerin çeşitlendirilmesi ve ihaleler konusunda da teknik sorunlar yaşandığını belirtti.

Ekonomide tedbirler alınmazsa her alanda olduğu gibi sağlık alanında da aksaklıkların önüne geçilemeyeceğini belirten Usar, nüfus politikasının düzenlenmemesiyle ne ekonominin ne de sağlığın yoluna gireceğini söyledi.

Tasarı üzerinde emek veren herkese teşekkür eden Usar, yasanın gereklerinin yapılması için de takipte kalacaklarını kaydetti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu