Güney Kıbrıs

Rum Hükûmet Sözcüsü, Hristodulidis-Jenča görüşmesi hakkında konuştu

Kıbrıs Haber Ajansı^na göre Cumhurbaşkanı Nikos Christodoulides BM Genel Sekreter Yardımcısı Miroslav Jenča ile görüştü. Görüşmede Cumhurbaşkanı müzakerelere kaldığı yerden devam edilmesinin en önemli öncelik olduğu mesajını verdi. Hükûmet Sözcüsü Constantinos Letymbiotis görüşme ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, üzerinde mutabık kalınan çerçevede ve Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak, BM Genel Sekreteri adına bir elçi atanmasının bu doğrultuda yüksek bir katma değere sahip olacağını ifade etti.

Christodoulides ve Jenča’nın müzakerelerin yeniden başlaması ihtimalini gözden geçirdiklerini ve görüşme sırasında Pile/Pyla’da meydana gelen son olayların da gündeme geldiğini kaydeden Hükûmet Sözcüsü, “Jenča’nın Genel Sekreter adına ilettiği husus, müzakerelerin yeniden başlaması çabalarına olan bağlılığı ve BM olarak üzerinde mutabık kalınan çerçeveye ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına olan bağlılığıdır” dedi.

Letymbiotis, görüşmeyi yapıcı olarak nitelendirdi ve Cumhurbaşkanı’nın müzakerelerin üzerinde mutabık kalınan çerçevede kaldığı yerden devam etmeye hazır olduğumuzu bir kez daha yinelediğini kaydetti.

Letymbiotis, BM Genel Sekreter Yardımcısı’nın “Cumhurbaşkanı’nın göreve geldiği ilk günden bu yana inisiyatif alarak gösterdiği sorumlu tutumu memnuniyetle karşıladığını” kaydederek “En büyük önceliğimiz Cumhurbaşkanı tarafından iletilen mesaj; müzakerelerin kaldığı yerden, üzerinde mutabık kalınan çerçevede, Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak yeniden başlaması beklentisidir ve tam da bu doğrultuda Genel Sekreter adına bir elçi atanmasının yüksek bir katma değere sahip olacağına inanıyoruz” dedi.

BM temsilcisinin ne zaman atanmasının beklendiği sorusuna Sözcü, “Sayın Jenča’nın bugünkü temaslarının ve Cumhurbaşkanı’nın New York’a intikalinin nasıl gelişeceğini görmek için beklemeliyiz” yanıtını verdi.

Jenča’nın Genel Sekreter adına bir mesaj ya da New York’ta üçlü bir toplantı için bir davet iletip iletmediği sorusu üzerine Letymbiotis, Jenča’nın  Cumhurbaşkanı tarafından sergilenen sorumlu, ağırbaşlı ve yapıcı tutumu not ettiğini söyledi.

BM Sekretaryasının Pyla olaylarına ilişkin tutumunun sorulması üzerine Sözcü, hem Genel Sekreter’in hem de Güvenlik Konseyi’nin tutumunun yayımlanan ortak bildiri aracılığıyla ifade edildiğini belirterek  şunları ekledi: “Bu, hem tampon bölgenin statüsünü hem de UNFICYP’in görev tanımını ve üzerinde mutabık kalınan çerçeveye, siyasî eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu federasyona olan bağlılığını bir kez daha netleştiren bir pozisyondur ve Güvenlik Konseyi de oy birliğiyle yaptığı açıklamada Genel Sekreter tarafından bir elçi atanmasının gerekliliğini ve katma değerini not etmektedir.”

Jenča’nın Pyla’daki ara bölgede yol yapımıyla ilgili herhangi bir öneriyi onaylayıp onaylamadığı sorusuna Letybiotis, özellikle BM Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun ziyaretinden sonra Jenča’nın Kıbrıs’a gelmesinin önemli olduğunu söyledi.

Bu ziyaretin Cumhurbaşkanı’nın BM Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmesinin ve Dışişleri Bakanı Constantinos Kombos’un Guterres ile yaptığı özel görüşmenin ardından belirlendiğini ve bugünkü görüşmenin amacının müzakerelerin yeniden başlaması olasılığını incelemek olduğunu sözlerine ekleyen Letymbiotis bir başka soruyu yanıtlarken de “BM’nin müzakerelerin yeniden başlaması ihtimalini araştırdığını” belirterek “Yinelediğimiz şey, bizim tarafımızın ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın müzakerelere kaldığı yerden devam etmeye hazır olduğudur” dedi.

Letymbiotis, işgal rejiminin Pyla’daki tampon bölgede yürüttüğü çalışmalarla ilgili bir soru üzerine “uluslararası toplumun seferber olduğunu gördük, eşi benzeri görülmemiş bir seferberlik” diyerek şunları ifade etti: “Güvenlik Konseyi’nin oy birliğiyle tampon bölgenin statüsünün ve UNFICYP’in görev tanımının ne olduğunu açıklığa kavuşturan bir açıklama yaptığını gördük. Ayrıca şunu da yineliyoruz: tampon bölgenin statüsünü sorgulayan herhangi bir eylem kabul edilmeyecektir.”

Ara bölgedeki yolun inşa edilip edilmeyeceği sorusuna Sözcü, Lefkoşa’nın pozisyonunu yinelediğini ve neyin kabul edilip edilemeyeceğinin sadece Lefkoşa’nın değil Güvenlik Konseyi’nin de oy birliğiyle yaptığı açıklamayla belirlendiğini söyledi.

Sözcü, “Sayın Jenča’nın görüşmelerini bugün tamamlamasını beklemeliyiz, öğleden sonra Kıbrıs Türk Toplumu  lideriyle bir görüşmesi var” vurgusunda bulunarak “Cumhurbaşkanı, AB’nin daha aktif katılımına yönelik önerisini ve müzakerelerin yeniden başlatılması çabalarında özel temsilcinin yararını ayrıntılı bir şekilde ele aldı” dedi.

Letymbiotis, görüş alışverişinde bulunulduğunu ve Jenča tarafından iletilen şeyin, müzakerelerin yeniden başlaması çabasına olan bağlılıklarının yanı sıra BM olarak üzerinde mutabık kalınan çerçeveye ve BM Güvenlik Konseyi kararlarına olan bağlılıkları olduğunu kaydetti.

Elçi rolünü kimin üstlenebileceğine dair herhangi bir ismin tartışılıp tartışılmadığı sorusuna Sözcü, “Güvenlik Konseyi’nin bazı üyelerinin BM elçisi için belirli isimleri tartışmaya başladığını” belirtti.

Sözcü, Kıbrıs Türk Toplumu lideri Ersin Tatar  ile görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanı ile Jenča arasında yeni bir görüşme olup olmayacağı sorusuna “planlanmış bir şey yok. Sayın Jenča’nın görüşmelerinin tamamlanmasını bekliyoruz. Jenča önümüzdeki dönemde muhtemelen Türkiye, Yunanistan ve Birleşik Krallık’ta başka görüşmeler de yapabileceğini bildirdi” dedi.

Bir AB elçisi atanması konusu sorulduğunda, Cumhurbaşkanı’nın önerisi olan çabanın devam ettiğini kaydeden Sözcü, “hem AB hem de BM nezdinde sürekli olarak diplomatik temaslarda bulunuyoruz”, dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu