KıbrısManşet

Dipkarpaz Muhtarı Cevdet Dağ: Halk olarak harnupları toplayıp bakanlığın önünde dökmeye hazırız

Karpaz bölgesinin en önemli geçim kaynaklarından olan ve ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayan harnup hasadının başlamasına ve sonlara doğru yaklaşılmasına rağmen, alım fiyatının belirlenmemesi Karpaz halkı tarafından büyük tepki görüyor…

Hiç vakit kaybetmeden, harnup alım fiyatlarının belirlenmesi gerektiğini dile getiren Karpaz halkı, harnuplarının bir an önce fiyatlarının belirlenmesini talep ediyor.

Harnup fiyatlarının uzun süredir belirlenmemiş olması ile ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan Dipkarpaz Muhtarı Cevdet Dağ, “Fiyatlar açıklanmazsa tüm Karpaz halkı olarak harnupları toplayıp bakanlığın önünde dökmeye hazırız” dedi.

Cevdet Dağ, “Harnup fiyatları henüz belirlenmedi halkta bize soruyor. Hükümetin fiyatların üzerine yattığını düşünüyorlar” diyerek, harnup fiyatlarının toplandığı anda açıklanması gerektiğini kaydetti.

Ancak, harnubun bitmek üzere olmasına rağmen fiyatların açıklanmadığına dikkat çeken Dağ, “Fiyatlar açıklanmadığı için üreticilerle dalga geçiliyor…” dedi.

“KARPAZ BÖLGESİ BUNUN HESABINI SEÇİMLERDE SORACAK”

Öte yandan emeklerine yazık edildiğini ifade eden Muhtar Dağ, “Karpaz bölgesi bunun hesabını seçimlerde soracak” şeklinde konuştu.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş‘a da işaret eden Dağ seçim zamanı kendileri ile görüştüklerini ancak sorunlarını dile getirmek için aradıklarında ulaşamadıklarını söyleyerek, “Bakan oy zamanı geliyordu ama şimdi telefonlarımızı bile açmıyor” ifadelerini kullandı.

“HALK OLARAK HARNUPLARI TOPLAYIP BAKANLIĞIN ÖNÜNDE DÖKMEYE HAZIRIZ”

Ayrıca Dağ, “Halk olarak harnupları toplayıp bakanlığın önünde dökmeye hazırız” dedi. Karpaz Muhtarı Cevdet Dağ son olarak, “Hükümetten açıklama bekliyoruz çünkü bu halka da yazık” dedi.

Dipkarpaz Köyü Sancar Paşa Mahallesi Muhtarı Cevdet Dağ, çektiği bir videoda ise şu şekilde konuştu:

“Harnup hasadı başladığından beri devlet fiyat açıklamıyor bizi 3-5 tüccarın eline düşürdü… Ben bakanlığa sesleniyorum eğer bu halka sahip çıkıyorsa çıksın çıkmıyorsa koltuğu terk etsin gitsin.”

HARNUP ÜRETİCİSİ HAMZA GÜNER

Harnup üreticisi Hamza Güner’de Kıbrıs Postası’na konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Hükümet ya da KOOP Türkiye’deki tüccarlarla ve beşli çete ile anlaşmış. Daha yüksek fiyat çıkaracaklar şeklinde iddialar var” dedi.

“HÜKÜMET İNSAN EMEĞİ VE GELECEĞİ İLE OYNUYOR”

Hükümetin halka sahip çıkmasını isteyen Günder, “Geçen sene 23’tü ama zamlar yüzde yüz yapıldı birde bunun üstüne hükümet insanın emeği ve geleceği ile oynuyor” ifadelerini kullandı.

Güder, “Hükümet oynarsa, halkta seçimlerde oynayacak” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu