KıbrısManşet

İçişleri Bakanlığı: Kırsal kesim arsası kaynağı olmayan bölgelerden haksahipliği dağıtıldığı tespit edildi

İçişleri Bakanlığı, Kırsal Kesim Arsaları Haksahipliği Belgeleri hakkında kamuoyuna yansıyan haberlere yönelik önemli açıklama yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Konut Edindirme İdaresi tarafından kırsal kesim arsası rezervi olarak ayrılmış olan bölgelerde, önceliğin o köyde yaşayan ve/veya adı geçen köy kökeni olan vatandaşlara verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Kendi yerleşim yeri olmamasına rağmen daha önceden haksahipliği müracaatı ve/veya belgesi almış olan kişilere yönelik bakanlığımızın yaptığı araştırma sonucunda, kırsal kesim arsası kaynağı olmayan bölgelerden haksahipliği dağıtıldığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bu şartlarda kamuoyuna yansıyan söz konusu köylerde yaşamayan vatandaşlara verilen haksahipliği belgelerinin bir geçerliliği olmadığı belirtilen açıklamada, “Bu hususta gerekli adımlar atılmıştır” denildi.

Açıklamanın devamında ise şu şekilde:

“Mevcut durumda olan vatandaşlarımızın haksahiplikleri ancak İçişleri Bakanlığı Konut Edindirme İdaremiz tarafından kendi yerleşim bölgelerinde Kırsal Kesim Arsaları açıldığı zaman değerlendirmeye alınacaktır. 

İçişleri Bakanlığı olarak kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın kendi bölgelerinde en temel hak olan barınma ihtiyacına cevap vermek, kendi topraklarına kök salmalarını sağlamak amacıyla; kırsal kesim haksahipliği ve sosyal konut projelerimiz bölgesel ihtiyaç analizleri çerçevesinde değerlendirilecek ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza kendi yerleşim bölgelerinden haksahipliliği verilecektir. Bu bağlamda yapılacak çalışmalar, ihtiyaç sahiplerine konut imkanı yaratacak şekilde, sosyal adalet ve fırsat eşitliği göz edilerek, yasal mevzuata uygun şekilde yürütülecektir.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu