Derviş Dogan

Ders almıyoruz belli ki almayacağız..

Ne caydırıcı cezalar, ne ölümler bizi yıldırmıyor, ders almıyoruz. Altyapı zayıf, yollar artık bu kadar aracı kaldırmıyor, yeterli ışıklandırma yok, yollar bozuk..

Bütün bunlar doğru mu?

Evet doğru.

Ve fakat meydana gelen kazalarda sürücü hataları başı çekiyor.

Peki nedir bu sürücü hataları.

Kural tanımamazlık genel sıkıntı.

Araç kullanırken dikkatinizi dağıtacak şeylerle meşgul olmak.

Mesela cep telefonu kullanmak, araç kullanırken bir şeyler yiyip içmek,sürat hız sınırını aşmak,alkollü araç kullanmak vs vs..

Maalesef meydana gelen kazaların neredeyse tamamında bu nedenler var.

Lakin çok ilginçtir yaşanan onca ölümlü kazadan sonra bile ders çıkarmıyoruz ki adına kaza dediğimiz ve aslında tamamı insan hatasına dayalı vuku bulan kazaların tamamı cinayettir.. Nitekim bu ihmallerden ötürü  suçsuz günahsız birçok insan hayatını kaybetmektedir. Altyapı noksanlığı, akşam karanlığı bastırınca özellikle ana yollardaki ışıklandırmanın yetersiz olduğu, insanların kapkaranlık yollarda araç kullanmak zorunda bırakıldığı bir ülkede yaşanan onca trafik kazasında ülkeyi yönetenlerin de payı büyük olduğu gerçeğini elbette göz ardı edemeyiz. Buna ister ülkeyi yönetenlerin beceriksizliği, ister sorumsuzluğu, ister ihmali deyin. Lakin bu araç kullanan ve trafik  bilincinden yoksun onlarca, hatta yüzlerce insanın sebep olduğu kazaların gerçekliğini değiştirmiyor.

Yollar güvenli değil ve bunu artık bu ülkede yaşayıp da bilmeyen yoktur. O halde bu realiteyi göz önüne alarak araç kullanmak zorundayız. Fakat gel gelelim konunun bir başka yönü, siz gitmeniz gereken şeritte gidiyor olmanıza rağmen karşıdan gelen araç sürücüsü kontrolünü kaybederek sizin bulunduğunuz şeride geçiyor ve olanlar oluyor. Demem o ki bu yetersiz yollarda araç sayısını azaltmanın yollarını bulmak zorundayız. Bunun başında da güvenli ve denetimli toplu taşımacılığı devletin teşvik ederek hayata geçirmesi gerekiyor. Raylı sistem araçları dahil bu kapsamda yapılması gerekenleri bir proje halinde kısa,orta ve uzun vadede hayata geçirecek çalışmaların başlaması elzem bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ve fakat ne acıdır ki bu ülkede trafik de olması sakıncalı araçlarla çocuklarımız okula götürülüp getirilir. Bu kadar sorumsuz insanın bir araya gelip sözde ülke yönettiği bir yapıya, bir de trafik bilincinden yoksun insanlar eklenince maalesef üzülmeye ve adına trafik kazası denilen cinayetleri izlemeye devam edeceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu