Dünya

İspanya’da çiftçilerin yol kapatma eylemi üçüncü gününe girdi


Çiftçilerin protestolarında özellikle Katalonya bölgesinde ilk iki güne nazaran yoğunluk azalsa da Sevilya, Ciudad Real, Huesca, Burgos, Salamanca, Zaragoza, Badajoz, Palencia, Avila, Vitoria, Cuenca kentleri ile Navarra bölgesinde traktörlerle yollar kapatıldı.


Eylemcilerin zaman zaman jandarma ve polis ile gerginlik yaşadığı da görüldü.


Ülkede tedarik ve dağıtım ağının yavaşlamasına neden olan eylemden dolayı açıklama yapan süpermarket zincirlerinin bağlı olduğu Asedas adlı dernek, gösteri yapma hakkına saygı duyduklarını ancak tır ve kamyonların serbest dolaşımına izin verilmesi gerektiğini aksi takdirde ileriki günlerde marketlerde ürün bulmanın zorlaşacağını duyurdu.


Tarım sektörünün önde gelen sendikalarından Asaja, COAG ve UPA’nın destek verdiği protestolarda çiftçiler, Avrupa Birliği’nin Ortak Tarım Politikası’nda değişiklikler yapılmasında ısrar ediyor.


Çiftçiler, 21 Şubat’ta başkent Madrid’de büyük bir eylem yapma çağrılarını sürdürüyor.


İspanya’da tarladan çıkan limon yüzde 880 artışla raflarda yerini alıyor


Diğer yandan çiftçilerin protesto sebeplerindeki önceliklerden biri olan ve Başbakan Pedro Sanchez’in de “yasaları güçlendirme ve kontrol yapmayı” vadettiği, tarladan marketlere kadar olan gıda zincirindeki yüksek fiyat artışları tartışılmaya başlandı.


COAG adlı sendikanın verilerine göre, İspanya’da tarladan çıkış fiyatı kilogram başına 0,20 sent olan limon yüzde 880 olan en yüksek artışla 1,96 avroya raflarda yerini buluyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu