Kıbrıs

Önümüzdeki pazartesi günü, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlar açısından son derece kritik olacak

Alfanews’in haberine göre, önümüzdeki pazartesi günü, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımlar açısından büyük önem taşıyor. Maria Holguin’in, Hristodulidis ve Tatar ile yapacağı yeni görüşmeler, ama özellikle de Kiriakos Mitsotakis’in Ankara’da Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşme, uzun süredir devam eden çıkmaza yeni veriler ekleyebilir ya da zaten çok az olan umutları daha da azaltabilir.

Holguin ısrar ediyor. Elde edilen bilgilere göre Kolombiyalı yetkili, üçlü ya da beşli gayrı resmi bir konferans önerisini yeniden gündeme getirecek, zira Holguin durumu değiştirebilecek başka bir şey olmadığına inanıyor.

Ancak beşli bir görüşmenin gerçekleşmesi için, Erdoğan’ın yeşil ışık yakması gerekiyor ve Tatar’ın böyle bir durumda boyun eğmekten başka seçeneği yok…

Gelişmeler, Türk tarafındaki çözüm yanlısı güçleri kayıtsız bırakmadı. Tatar’ın diyalog ihtimalini ortadan kaldırdığını düşünüyorlar. Sadece Tatar’ın muhalifleri değil, Mustafa Akıncı gibi deneyimli siyasetçiler de bu konuda görüş belirtti.

Kıbrıs Türk tarafında bir şeylerin değişmekte olduğunu hisseden GKRY Hükümeti, Kıbrıslı Türklere yardım amacıyla alınan 14 önlemi değerlendirilmek üzere bugün Bakanlar Kurulu’nun gündemine getirdi.

Bilindiği üzere, önlemler arasında, Kıbrıs vatandaşlığı verilmesi için bekleyen başvuruların incelenmeye başlanması, ivedi ilaç ihtiyaçlarının karşılanması ve Yeşil Hat Tüzüğü kapsamındaki mal listesinin genişletilmesinin yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu