Kıbrıs

Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi açıldı

Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti tarafından hayata geçirilen “Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi”, Lapta’da törenle hizmete girdi.

Törende Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ulusal Önderi Haydar Aliyev’in büstü ile “Yüreğimizdeki Azerbaycan” fotoğraf sergisinin açılışı da gerçekleştirildi ardından “Türkiye-Azerbaycan-KKTC İlişkilerinin Geleceği” konulu konferans düzenlendi.

KKTC’de 2012 yılından bu yana faaliyet gösteren Azerbaycan-Kıbrıs Dostluk Cemiyeti’nin öncülüğünde kurulan Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi’nin açılış töreni bu akşam saat 17.00’de gerçekleştirildi.

Saygı duruşunun ardından önce İstiklal Marşı daha sonra Azerbaycan Milli Marşı okundu.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Meclis Başkanı Zorlu Töre, Başbakan Ünal Üstel, Azerbaycan-KKTC ve Türkiye-KKTC Parlamentolar Arası Dostluk Grubu başkan ve milletvekillerinin yanı sıra, bakanlar, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Ulusal Önderi Haydar Aliyev’in büstü ile “Yüreğimizdeki Azerbaycan” fotoğraf sergisinin açılışı da yapıldı. Resepsiyonun ardından “Türkiye-Azerbaycan-KKTC İlişkilerinin Geleceği” konulu konferans düzenlendi.

– TİKA desteğiyle kurulan Robotik Kodlama ve Araştırma Merkezi de yer alıyor

Azerbaycan Uluslararası Kültür Merkezi’nin ziyaretçilerine kültürel ve sanatsal imkanlar sunacağı kaydedildi.

Merkezin bünyesinde bir kütüphane, resim atölyesi, TİKA desteğiyle kurulan Robotik Kodlama ve Araştırma Merkezi, Haydar Aliyev Mirasını Araştırma Merkezi, Azerbaycan Milli Danslar Derneği, Azerbaycan ve Türk dili eğitimi bölümü ve 300 kişilik açık hava etkinlik alanı ile aktivite alanları yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu