Hasan Hastürer

“Cumhurbaşkanımızın Avustralya’ya gelmesiyle, bizlere verdiği değeri anladık…”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın yurt dışı seyahatleri zaman zaman eleştirilir. Önceki gün  başlayan Avustralya, ziyaretini de eleştirenler olacak.

Ersin Tatar’ın yurt dışı seyahatleri içinde bana sorarsanız, en değerli, en anlamlı ve de en işe yarayan,  Melbourne’dan başlayan sekiz günlük Avustralya ziyaretidir.

Avustralya’ya 2008 yılında gittim.

İki hafta kaldım.

Hem oradayken, hem de geldikten sonra, “ Kıbrıs Türk kültürünün en güzel Avustralya’da yaşatıldığını gördüm. Bir gün Kıbrıs Türk kültürünün en bozulmamış halini görmek isteyenler Avustralya’ya , Melbourne’a gidecekler” dedim. Bu görüşüm değişmedi.

Bir söz var, “Sen bizi sevindirdin, Allah da seni sevindirsin. Tatar, oraya vardıktan sonra, Melbourne’dan izlenim almaya çalıştım. Tatar’ın ziyaretiyle duygusal coşku yaşandığını net olarak fark ettim.

***

Sözü dolandırmadan bazı görüşleri paylaşmak istiyorum.

Hüseyin Mustafa, 1960’lı yıllarda Aleminyo köyünden Melbourne’a ailesiyle gittiği zaman İngilizce su demeyi bilmezdi. Başarılı bir öğrenim sonra finans dünyasında çok etkin görevlerde bulundu.

Hüseyin Mustafa’ya duygularını sordum. Şu satırları yazılı olarak iletti.

“ Bu akşam (önceki akşam) Melbourne hava limanında büyük bir heyecan içinde KKTC’nin Cumhurbaşkanını Ersin Tatar’ı karşılamaya gittik. Dört gözle bekledik çıksın ve kendini bayraklarımız ile karşıladık.

80 yıla yakındır,  Kıbrıslı Türkler Avustralya’da mücadele ediyor. Bunca yıldır amacımız, Kıbrıs Türk kültürünü korumak ve yaşatmaktır.

Bunca yıl içerisinde Kıbrıslı Türkler büyük başarılara imza attı. Ancak, daima kendimizi sahipsiz bir Kıbrıs Türk toplumu olarak seziyorduk. Çünkü KKTC’nin geçmiş hükümetlerin, burayla, bizlerle bir bağlantısı yoktu.

Cumhurbaşkanımızın Avustralya’ya ayak basması bize büyük bir umut verdi.

İnşallah Cumhurbaşkanımızın buraya gelmesiyle, çok önemli bir köprü kurulacak ve gelecek Kıbrıs Türk kökenli nesillerin Kıbrıs’la bağı güçlenecek..

Beklentimiz, Londra’da olduğu gibi burada da, KKTC’nin bir temsilciliğinin açılmasıdır.”

***

Hakkı Süleyman, yarım asrı aşkın süredir, Melbourne’da yaşıyor. Radyo programlarıyla, Kıbrıs Türk Toplumu adına medya nöbeti tutuyor. Hakkı Süleyman da duygularını şöyle özetledi:

“ Bildiğiniz üzere Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Avustralya’ya ayak bastı ve büyük bir coşku ile karşılandı.

Melbourne hava alanındaki karşılamaya, iki yüze yakın toplum ileri geleni katıldı. Cumhurbaşkanı gelmeden önce pankart ve bayraklar da açıldı.  Cumhurbaşkanımız ve heyeti en sıcak duygu ve hasretle karşılandı. Cumhurbaşkanı Tatar tek tek herkesle el sıkıştı ve herkes hasretle Cumhurbaşkanı Tatar’ı bağrına bastı.

Ben, Avustralya’da ilk kez böyle bir karşılaşmayla karşı karşıya kaldım.

54 senedir Avustralya da yaşarım böyle bir duygu ve hasretlik buluşması yaşamadım. Zaten her Kıbrıs’tan geleni,  biz, Avustralya Kıbrıs Türkleri olarak kültürümüz icabı hasretle karşılarız. Bir de Avustralya’nın uzak olması hasretliği daha da derinleştiriyor.

Biz Kıbrıs kültürünü Avustralya’da yaşatıyoruz.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın Avustralya’ya gelmesi beni şahsen çok mutlu etti. Çünkü bizler burada garip gibi yaşıyoruz. Devamlı, her gün,  her dakika Kıbrıs’ı düşünüyoruz.  Cumhurbaşkanımızın  Avustralya’ya gelmesiyle bizlere verdiği değeri anladık. O bakımdan Cumhurbaşkanının   Avustralya’ya gelmesini bizim unutulmadığımızın bir ispatı gördüm ve sevinçle, karışık duygular yaşadım.

Kıbrıs Türklerinin birçok sorunu var elbette. Bunları da Cumhurbaşkanımızla konuşacağız.

Evet Avustralya gurbetliği başkadır.

İngiltere veya Almanya gurbetliğine benzemez.

Bizim gurbetliğimiz biraz daha acıdır, hasretliğimiz da çok acıdır.

Bu duygularla Cumhurbaşkanımız Ersin Tatar’ı bağrımıza basar, hoş geldiniz, diyorum.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu