Dünya

Fransız polisinden Gazze destekçisi öğrencilere biber gazlı müdahale


Fransa’da Sorbonne Üniversitesinin bir amfisinde kamp kuran eylemciler, üniversite yönetiminin Gazze’deki “soykırıma” katkı sağlayan üniversite ve firmalarla olan ortaklıklarına son vermesini talep etti.


Öğrenci eylemlerine yönelik baskının son bulmasını ve Filistin’deki üniversitelerin yeniden inşa edilmesini isteyen eylemcilere destek için, başka öğrenciler de üniversitenin önünde toplandı.


“Refah hepimiz seninleyiz”, “Hepimiz Gazze’nin çocuklarıyız” ve “Cezayir kazandı, Filistin de kazanacak” sloganlarını atan öğrenciler, Gazze’de derhal ateşkes sağlanmasını talep etti.


Polisler, öğrencilere biber gazı sıktı ve kalkanlarıyla öğrencileri iterek üniversitenin girişinden uzaklaştırdı. Üniversiteye giren polisler, amfide eylem yapan öğrencileri de zorla dışarı çıkardı.


Polisler, bir öğrenciyi kollarından ve bacaklarından tutarak üniversiteden dışarı çıkardı.


İki eylemci de, polisin kendilerini götürmesine tepki göstermek için üniversitenin önünde yola yattı.


Soyadını vermeyen Sorbonne Üniversitesi öğrencisi Yasmine, öğrencilerin, Gazze’deki “soykırımı” ve üniversitelerin bu “soykırıma” yönelik suç ortaklığını protesto ettiğini belirtti.


Yasmine, Sorbonne Üniversitesinin, İsrail’in silahlanmasına ve Filistin topraklarının “işgal” edilmesine katkı sağlayan İsrail üniversiteleriyle işbirliği nedeniyle Gazze’deki “soykırımın” suç ortağı olduğunu söyledi.


“İsrail’in Refah’a kara saldırısı başlatması katliam”


Öğrencilerin üniversitelerinden Gazze’de yaşananlarla ilgili tutum sergilemesini istediğini kaydeden Yasmine, İsrail’in Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatmasını “katliam” olarak nitelendirdi.


Yasmine, İsrail’in Gazze Şeridi’ni yaşanmaz bir hale getirdiğine vurgu yaparak, polisin Filistin’e destek eylemlerinin yapıldığı kampüslere girmesini “utanç verici” olarak niteledi.


İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ni Mısır’a bağlayan Refah Sınır Kapısı’nın Filistin tarafında bu sabah “operasyonel kontrol” sağlandığını duyurmuştu.


Hamas ateşkes önerisine onay vermişti


Hamas Hareketi Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, Katar ve Mısır’a, Gazze Şeridi’nde ateşkes anlaşmasına ilişkin önerilerini onayladığını açıklamıştı.


Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen “ateşkes önerilerine” onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah’ta saldırılara devam kararı almıştı.


İsrail ordusu, 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı Refah’ın doğusundaki bazı mahallelerin boşaltılmasını istemiş, bu sabah Gazze’nin Refah bölgesine kara saldırısı başlatarak Mısır’la olan sınır kapısının Gazze tarafını ele geçirdiğini duyurmuştu.


İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi yaralandı.


Enkaz altında hala binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.


İsrail’in Gazze’yi işgalinde 7 Ekim sonrası


Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı saldırı düzenledi.


İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.


İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 944’ü çocuk, 9 bin 849’u kadın olmak üzere 34 bin 789 Filistinli öldürüldü, 78 bin 204 kişi yaralandı.


Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.


İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 267’sı karadan işgal sürecinde olmak üzere 612 askerinin öldüğünü duyurdu.


Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara”da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.


İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail askerleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 497 Filistinli hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu